Τετάρτη 19 Απριλίου 2023

Pre League Ανδρών play off : Έχασε στην Καλαμάτα ο Κέρκης με 3-1 σετ

Δεν τα κατάφερε ο Κέρκης Μαραθοκάμπου Σάμου να πάρει την άνοδο για την Volley League, αφού έχασε στον τρίτο τελικό στην Καλαμάτα από την τοπική ομάδα με 3-1.

Στο 1ο σετ οι γηπεδούχοι μπήκαν πολύ δυνατά στο παιγνίδι και πήραν από την αρχή κεφάλι στο σκορ με 12-5, 15-7, 20-12 κέρδισαν το σετ με 25-16 και στο 2ο σετ η Καλαμάτα 80 συνέχισε όπως και στο πρώτο πήρε μια καλή διαφορά πόντων 8-5, 17-11, 20-12 και έκλεισαν το σετ με 25-18, κάνοντας το 2-0 βάζοντας τα θεμέλια για την νίκη που θα την έστελνε στην Volley League.
Ο Κέρκης αντέδρασε στο 3ο σετ, ήταν σε όλη την διάρκεια του σετ μπροστά στο σκορ, η Καλαμάτα τον ισοφάρισε μόνο δυο φορές 6-6 και 18-18 έκλεισε το σετ με 22-25.

Στο 4ο σετ η Καλαμάτα δεν άφησε περιθώρια αντιδράσεις στους φιλοξενούμενους, προηγήθηκαν με 10-5, 14-19 κατέκτησε το σετ με 25-23 και την νίκη με 3-1 μια νίκη που την στέλνει στα σαλόνια της Volley Lea