Τρίτη 25 Ιανουαρίου 2022

Βόλεϊ: Pre League Ανδρών - Α.Σ. Κέρκης Σάμου – ΑΕΚ 3-1

Στο κλειστό γυμναστήριο Σάμου έγινε ένα πολύ καλό παιγνίδι για το πρωτάθλημα της Pre League Ανδρών για την 3η αγωνιστική, μεταξύ του Κέρκη Μαραθοκάμπου Σάμου και της ΑΕΚ, με τον Κέρκη να την κερδίζει για δεύτερη φορά με 3-1.

Με πολλές ισοπαλίες ξεκίνησε το παιγνίδι 3-3, 4-4, μα καμία από τις δυο ομάδες δεν μπορούσε να ξεφύγει στο σκορ 18-18, ωστόσο ο ΑΣ Κέρκης πήρε κρίσιμους πόντους και κατέκτησε το 1ο σετ με 25-23.
Στο 2ο σετ ο Κέρκης δεν ξεκίνησε καλά και η ΑΕΚ ξέφυγε στο σκορ ακόμα και με πέντε πόντους 10-15. Ο Κέρκης δεν το έβαλε κάτω πίεσε αρκετά και ισοφάρισε 18-18, αλλά τελικά η ΑΕΚ κατέκτησε το σετ με 26-28 και έκανε το 1-1.

Στο 3ο σετ ο Κέρκης μπήκε πολύ δυνατά στο παιγνίδι, προηγήθηκε με 8-0, 15-5 , 21-13, 25-17, φτάνοντας στο 2-1 σετ.

Στο 4ο σετ η ΑΕΚ προηγήθηκε με 2-6, ωστόσο ο Κέρκης αντέδρασε και μείωσε 5-7 και προηγήθηκε 10-9. Οι δυο ομάδες πήγαιναν χέρι- χέρι στη συνέχεια 16-16, 17-17, 24-24, 25-25, τελικά το σετ το πήρε ο Κέρκης 28-26 και έφτασε στη νίκη με 3-1.

ΑΣ Κέρκης (Αντώνης Παπαδόπουλος): Αράγια, Ρούσης, Μπαρμπούνης, Τουρνάκης, Στράτος, Κουτσομύτης / Φραγκιαδάκης (λ), Γεωργίου, Ναζαρένο.

ΑΕΚ (Άκης Χαζηαντωνίου): Πετσιάς, Παύλου, Ράμος, Χαντ, Πιέπερ, Θεοδόσης / Αχιλλεόπουλος (λ), Αδάμ, Καπίρης, Πιέπερ, Καβαρινός.