Κυριακή 20 Οκτωβρίου 2019

Μπάσκετ: Ο ΠΑΣ Ίκαρος Κυπελλούχος Σάμου 2019-2020 (video -Φωτο )

Άνετη επικράτηση και ο πρώτος τίτλος της σεζόν είναι γεγονός και απόκτημα του Ικάρου που επικράτησε της ΑΣΣ Αναγέννησης με 58-47 στο Κλειστό Δημοτικό Γυμναστήριο Αγίου Κηρύκου το μεσημέρι του Σαββάτου 19 Οκτωβρίου στον Τελικό Κυπέλλου Μπάσκετ »ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΒΑΛΛΗΣ»
Η ομάδα της Rhenia Tours ΑΣΣ Αναγέννηση βρέθηκε πίσω στο σκορ από το πρώτο δεκάλεπτο με 18-5 έναντι του Ικάρου που μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι. Το δεύτερο δεκάλεπτο βρήκε την ομάδα της Αναγέννησης να κάνει ανάκαμψη και να βρίσκεται στη λήξη του ημιχρόνου πολύ κοντά στον Ίκαρο (31-29).
Στο τρίτο δεκάλεπτο παρά την μαχητικότητα των παικτών της Αναγέννησης που πήρε για λίγα λεπτά το προβάδισμα στο σκορ, διατηρήθηκε μια διαφορά ασφαλείας 5 πόντων στη λήξη του δεκαλέπτου (47-42) Στο τελευταίο δεκάλεπτο η διαφορά υπέρ του Ικάρου έγινε και πάλι αισθητή με το τελευταίο λεπτό του αγώνα να μην έχουμε αγώνα αφού το σκορ έγραφε ήδη το 58-47 υπέρ της Ικαριακής ομάδας, σκορ που ήταν και το τελικό.