Κυριακή 28 Μαΐου 2017

Μπάσκετ: Πρωταθλητής 2016-2017 ο ΠΑΣ Ίκαρος (Φωτο)

2ος τελικός ανδρών ΑΕ Καρλόβασι - ΠΑΣ Ίκαρος 55-56
Τα δεκάλεπτα 9-12, 28-33, 44-44, 55-56
Μετά από ένα αγχώδες παιχνίδι που κρίθηκε στο τελευταίο δευτερόλεπτο ο Ίκαρος κέρδισε στο Καρλόβασι την ομώνυμη ομάδα με 55-56 και στέφθηκε πρωταθλητής με 3-1 νίκες. Το
1ο δεκάλεπτο τελείωσε με τον Ίκαρο να προηγείται με 9-12.

Στο 2ο δεκάλεπτο η ομάδα της Ικαρίας 2΄ πριν το τέλος του βρέθηκε να προηγείται με 17-30 όμως το Καρλόβασι με ένα σερί 11-3 μείωσε σε 28-33 ( σκορ ημιχρόνου).
Στο δεύτερο ημίχρονο οι ομάδες έδωσαν μεγάλη βάση στις άμυνες τους έτσι το σκορ στο τέλος του 3ου δεκαλέπτου ήταν 44-44 .
Στην 4ο δεκάλεπτο το πρώτο καλάθι μπήκε από το Μυτιλινού (3π) μετά από 4΄04’’ αγώνα (44-47). 2΄50’’ πριν το τέλος με το σκορ να είναι 46-51 το Καρλόβασι πήρε τάιμ άουτ, μετά το τάιμ άουτ πέτυχε δυο τρίποντα και πέρασε μπροστά στο σκορ με 54-53 48΄΄πριν το τέλος. Στα 38΄΄ οι γηπεδούχοι κέρδισαν φάουλ δύο βολές και την ευκαιρία να μεγαλώσει την διαφορά, αλλά ο Καραδήσογλου αστόχησε και στις δυο. Στα 16΄΄ πριν το τέλος του αγώνα ο Ίκαρος κερδίζει φάουλ με τον Ζαχαριάδη αυτός με δυο εύστοχες βολές έκανε το 54-55 στη συνέχεια ο Ίκαρος με τον
Κουλουμπής κερδίζει φάουλ και τις βολές, όμως λόγω τραυματισμού δεν μπορεί να συνεχίσει τον αγώνα και την ευθύνη των βολών αναλαμβάνει ο Στέργιος Μυτιληνού που όμως αστοχεί και στις δύο. Στην επόμενη επίθεση το Καρλόβασι κέρδισε βολές και ευστόχησε στη μία από τις δυο και να ισοφάρισε σε 55-55 και όλα έδειχναν ότι το ματς πάει στην παράταση 1΄΄ πριν το τέλος ο Στέργιος Μυτιληνού κέρδισε φάουλ και πέτυχε 1/2 βολές έκανε το τελικό 55-56 χαρίζοντας τη νίκη και το πρωτάθλημα στην ομάδα του.
Διαιτητές: Χατζημιχάλης - Ντάσης
ΑΣ Καρλόβασι (Φαλλιέρας): Γκιάτας 1, Χιώτης 2, Παπαδάκης 6 (1), Καρνιαβούρας 11 (2), Αλούπης 7 (1), Κιάσσος 3, Ανδρίκου, Αποστολίδης 2, Τσούλης, Καραδήσογλου 13, Γεροντίτης 10.
ΠΑΣ Ίκαρος: Τσουρής 9 (3), Τσιώλης, Μυτιληνού 29 (3), Καρναβάς, Κουλουμπής, Λαμπρόπουλος 3, Ζαχαριάδης 9, Πούλος 4, Τέσκος, Μαυρογιώργης, Βολίκας 2.

Ο Ίκαρος θα εκπροσωπήσει το Νομό Σάμου στους αγώνες μπαράζ που θα γίνουν με τους άλλους πρωταθλητές των νησιών στην Αθήνα από 21 έως 25 Ιουνίου 2017. Ο νταμπλούχος Σάμου  θα αντιμετωπίσει τις εξής ομάδες:  ΒΑΟΛ Χίου,  Καλλιθέα  Δωδεκάνησου , ΑΠΑΣ Φανάρια Κυκλάδες και Παπάδο Γέρας Λέσβου .