- - - ΑΨΕΣ Πυθαγόρας Πυθαγόρας ΑΕ Καρλόβασι ΑΟ Πολυκράτης samos samos samos Φοίνικας Διαγόρας Ραχών Ικαρίας samos samos samos samos samos samos samos ΑΣΣΑ Αναγέννηση

Σάββατο 30 Σεπτεμβρίου 2023

Με επιτυχία πραγματοποιήθηκε το 3ο Τουρνουά Μπάσκετ “ΝΙΚΟΛΑΣ ΜΑΘΙΟΣ “που διοργάνωσε η ΑΕ Καρλοβάσου

Το τουρνουά ήταν αφιερωμένο στην μνήμη του αθλητή Νικόλα Μαθιού, που έφυγε από τη ζωή κάνοντας αυτό που τόσο πολύ αγαπούσε, παίζοντας μπάσκετ.

Το 3ο τουρνουά μπάσκετ “ΝΙΚΟΛΑΣ ΜΑΘΙΟΣ“ διεξήχθη το διήμερο 28 και 29 Σεπτεμβρίου 2023, στο κλειστό γυμναστήριο Καρλοβάσου, αφού πλέον έγινε θεσμός και κρατάει ζωντανή τη μνήμη του για πάντα στις καρδιές μας».

Οι ομάδες που συμμετείχαν ήταν : ΒΑΟΛ Χίου,
Άρης Σύρου, ΑΕ Καρλοβάσου και ΑΟ Πολυκράτης,

Στον πρώτο κατά σειρά αγώνα την Πέμπτη 27 Σεπτεμβρίου, ο Άρης Σύρου επικράτησε της ΑΕ Καρλοβάσου με 62-67 στην παράταση ( 54-54 κανονική διάρκεια), στο δεύτερο παιγνίδι ο ΒΑΟΛ Χίου κέρδισε τον ΑΟ Πολυκράτη με 44-75.

Την Παρασκευή 29 Σεπτεμβρίου στο μικρό τελικό η ΑΕ Καρλοβάσου νίκησε τον ΑΟ Πολυκράτη με 60- 63 με τρίποντο του Λιάπη στο τελευταίο δευτερόλεπτο του αγώνα. Στον μεγάλο τελικό ο ΒΑΟΛ Χίου κέρδισε τον Άρη Σύρου και κατέκτησε το κύπελλο του 3ου Τουρνουά μπάσκετ “ΝΙΚΟΛΑΣ ΜΑΘΙΟΣ”.

ΒΑΟΛ Χίου (Συμιακάκης): Γεόμελος, Ζαχαρίας, Κουτσουράκης, Αγγελής, Μηλιάδης, Φάφαλος, Ντίμπρα, Αλούρδας, Πιζανιάς, Φίλος, Σαμωνάς, Σβάρνας, Σαμιώτης, Σπυρέλης, Ξυνταριανός.

Άρης Σύρου (Παπαναστασίου): Χρυσαφίδης, Φρυγανάς, Λεμπέσης, τζώρτης, Κορωναίος, Παπαναστασίου, Βενιζέλη, Τζουμάνης.

ΑΕ Καρλοβάσου: (Σιμσιρής): Πλακουτσής, Τσιμικλής, Παπαδάκης, Ευαγγελίδης, Σεβαστάκης, Σαρδέλης, Ντάλας, Λιάππης, Βασιλόπουλος, Παναγιωτίδης, Ανδρίκου, Τσιτσίρης, Φουστανελλάς.

ΑΟ Πολυκράτης: (Βολικάκης): Δηλαβέρης, Νεζα, Ελευθεριάδης, Γκίκας, Αλεξανδρόπουλος, Μούρτου, Κάσδαγλης,Κότσι, Σταθακιός, Φουντουλάκος, Μιχέλης, Κονταξής.

Eυχαριστήριο ΑΕ Καρλοβάσου
Σαν ΑΕ ΚΑΡΛΟΒΑΣΟΥ BC θα θέλαμε να ευχαριστήσουμε :

*Τις ομάδες που μας τίμησαν με την παρουσία τους ΒΑΟΛ Χίου Άρης Σύρου 1987 Πολυκράτης Basketball
*Την Περιφέρεια Βορείου Αιγαίου και τον Δήμο Δυτικής Σάμου για τη πολύτιμη στήριξή τους κάθε χρόνο στη διοργάνωση του τουρνουά.

*Τον γιατρό κ. Ηλία Λάσκαρη για την αφιλοκερδή παρουσία του στους αγώνες του διημέρου.

*Τους υπαλλήλους του κλειστού Γυμναστηρίου Καρλοβάσου.

*Τους διαιτητές των αγώνων για την αφιλοκερδή παρουσία τους.

*Τα άτομα που αποτελούσαν τη γραμματεία των αγώνων : Θοδωρή Λεουτσάκο, Γιάννη Πόθα, Γιάννη Χιώτη.

Και τέλος ένα τεράστιο ευχαριστώ σε όλους εσάς που τιμήσατε με την παρουσία σας και τις δύο μέρες του τουρνουά.

Ανανεώνουμε το ραντεβού μας για του χρόνου , για το 4ο τουρνουά "ΝΙΚΟΛΑΣ ΜΑΘΙΟΣ" .