Σάββατο 10 Δεκεμβρίου 2022

Κέρκης Μαραθοκάμπου Σάμου -ΑΕΚ (3-2 σετ) στο τάι μπρέικ

Τα σετ: 27-25, 24-26, 18-25, 26-24, 15-9
Ακόμα μία νίκη για τον Κέρκη Μαραθοκάμπου Σάμου, επικράτησε με 3-2 σετ της ΑΕΚ, στο κλειστό γυμναστήριο Πυθαγορείου για την 6η αγωνιστική της Pre League ανδρών .

Σε ένα παιχνίδι που δεν ήταν για καρδιακούς, αφού είχε πολλές διακυμάνσεις στο σκορ, στο τέλος ο Κέρκης έκανε την ανατροπή στο τάι μπρέικ και πήρε την νίκη απέναντι στην ΑΕΚ .

Στο 1ο σετ οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυνατά στο ματς προηγήθηκαν με 5-10 ο Κέρκης πέρασε μπροστά με 13-12, η ΑΕΚ πέρασε μπροστά με 17-20, οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν σε 21-21 και πήραν το σετ με 27-25.

Στο 2ο σετ ο Κέρκης ξεκίνησε πιο καλά και μπήκε μπροστά στο σκορ με 10-6, 13-9 και 20-17 η ΑΕΚ ισορρόπησε το παιγνίδι και ισοφάρισε σε 1-1 με 24-26.

Καλύτερη στο 3ο σετ η ομάδα της ΑΕΚ πήρε προβάδισμα με 5 πόντους 17-22 και έκλεισε το σετ υπέρ της με 18-25.

Χέρι -χέρι στο 4ο σετ οι δυο ομάδες χωρίς καμία να μπορέσει να πάρει διαφορά πάνω από δυο πόντους, στο τέλος ο Κέρκης κατάφερε να κερδίσει το σετ με 26-24 και να πάει το παιγνίδι στο τάι μπρέικ.

Στο πέμπτο και τελευταίο σετ ο Κέρκης δεν δυσκολεύτηκε να το κερδίσει αφού από την αρχή πήρε μια διαφορά τριών και τεσσάρων πόντων , ενώ στο τέλος έφτασε και στους έξη 14-8 ,στο τέλος το πήρε με 15-9, κερδίζοντας το παιγνίδι με 3-2 σετ

Διαιτητές: Φραγκάκης, Οικονόμου Β., Παρατηρητής: Μαυρικίδης.

Α.Σ. Κέρκης (Αντώνης Παπαδόπουλος): Σπυριούνης, Τουρνάκης, Νικολάκης, Καπετανίδης, Ψυχουντάκης, Χαντ / Φραγκιαδάκης (λ), Κουτσομύτης (λ), Εφραιμίδης, Αναγνωστόπουλος.

Α.Ε.Κ. (Άκης Χατζηαντωνίδου): Μελλές, Ρούσης, Μπατατζίμ, Χαλίλης, Παλέντζας, Μπαρμπούνης / Αχιλλεόπουλος (λ), Πολυχρονιάδης (λ), Ηλιακόπουλος, Καούνης, Καβαρινός, Κονίδης.