- - - ΑΨΕΣ Πυθαγόρας Πυθαγόρας ΑΕ Καρλόβασι ΑΟ Πολυκράτης samos samos samos Φοίνικας Διαγόρας Ραχών Ικαρίας samos samos samos samos samos samos samos ΑΣΣΑ Αναγέννηση

Κυριακή 9 Οκτωβρίου 2016

Μπάσκετ: ΑΕ Καρλόβασι –ΠΑΣ Ίκαρος 67-79 (στην παράταση κ.α. 63-63) (Βίντεο-Φωτό)

Ημιτελικός κυπέλλου «ΓΙΩΡΓΟΣ ΒΑΛΗΣ»
Σε ένα συγκλονιστικό παιγνίδι για το κύπελλο «ΓΙΩΡΓΟΣ ΒΑΛΗΣ» ο Ίκαρος κέρδισε το Καρλόβασι με 67-79 στην παράταση- κανονικός αγώνας 63-63. Ο Ίκαρος στο τελικό θα αντιμετωπίσει τον νικητή του αγώνα Κούρος- Μαίανδρος.
Θρίλερ στο κλειστό Καρλοβάσου 5' πριν το τέλος του αγώνα οι γηπεδούχοι είχαν μια διαφορά 5 πόντων 61-56,

αλλά ο Ίκαρος με καλή άμυνα και με ένα σερί πόντων από τους Μυτιληνού και Ζαχαριάδη έφερε το ματς στον πόντο 61-60 2:40' πριν το τέλος. Στο 63-63 ενώ είχαν απομείνει 13΄΄ το Καρλόβασι έκανε επίθεση έχασε την μπάλα και ο Μυτιληνιού σχεδόν μόνος στον αιφνιδιασμό έχασε το καλάθι και το παιχνίδι οδηγήθηκε στην παράταση.
Η παράταση ήταν προσωπική υπόθεση του Γιώργου Τσουρή
που έκανε ένα καταπληκτικό παιχνίδι και με 3 στα 3 εύστοχα τρίποντα έφερε τον Ίκαρο μπροστά με 65-71 , 2:37 πριν το τέλος της παράτασης. Στα υπόλοιπα λεπτά του αγώνα το Καρλόβασι δεν μπόρεσε να αντιδράσει και η νίκη πρόκριση πήγε στην ομάδα της Ικαρίας.