Τετάρτη 3 Φεβρουαρίου 2016

Λαίλαπας "ο φονιάς των γιγάντων" , η ευχάριστη έκπληξη του Κυπέλλου ερασιτεχνών της ΕΠΣ Σάμου 2015-2016

Ο Λαίλαπας ομάδα της Β’ κατηγορίας κατάφερε να φτάσει στον τελικό του Κυπέλλου ερασιτεχνών της ΕΠΣ Σάμου 2015-2016 αποκλείοντας τον Πολυκράτη με 2-1 στην προημιτελική φάση και την ΑΕ Βαθ. Πανσ/κού με 8-7 στα πέναλτι στην ημιτελική φάση.

Λαίλαπας – ΑΕ Βαθ. Πανσ/κού 8-7 στα πέναλτι
( 0-0 κανονικός αγώνα και παράταση)
Στον τελικό ο Λαίλαπας
Στον τελικό του κυπέλλου πέρασε η ομάδα της Χώρας η οποία επικράτησε στα πέναλτι της ΑΕ Βαθ. Πανσ/κού με 8-7.
Κανονικός αγώνας και παράταση έληξαν ισόπαλα 0-0 . Δυνατό παιχνίδι έγινε το μεσημέρι της της Τετάρτης 03-02-2016 στο γήπεδο της Χώρας. Χάθηκαν ευκαιρίες για γκολ στην κανονική διάρκεια και από τις δύο ομάδες .
Στο πρώτο ημίχρονο την ποιό σημαντική ευκαιρία την είχε ο Λαίλαπας  , αναγκάζοντας τον τερματοφύλακα της Ένωσης Χουσά σε εκπληκτική απόκρουση σε σουτ εξ επαφής. Η Ένωση από πλευρά της έκανε τις καλύτερες της ευκαιρίες στην επανάληψη του αγώνα όπου είχε  δύο χαμένες ευκαιρίες ο Μπαλατσός  ο οποίος δεν κατάφερε να στείλει την μπάλα στο πλεκτό. Στο 75’ η ΑΕ Βαθ. Πανσ/κού έμεινε με 10 ποδοσφαιριστές λόγο αποβολής του Κοκκινάκη με δεύτερη κίτρινη κάρτα. Χωρίς κάτι ιδιαίτερο στο υπόλοιπο του κανονικού αγώνα  και της παράτασηςέτσι  έμελλε να κριθούν όλα στην διαδικασία των πέναλτι. Ο τελικός νικητής κρίθηκε στο 15ο πέναλτι μετά την άστοχη εκτέλεση του Κότσιαρη . Τελικό αποτέλεσμα 8-7 μετά από 16 εκτελέσεις πέναλτι. Από πλευράς  ΑΕ Βαθ. Πανσ/κού ευστόχησαν με την σειρά Χουσάς , Κουλούρης , Θύμιος, Τσούκας , Μπαλατσός , Σεβαστάκης , Σκεύης, αστόχησε ο Κότσιαρης ( η μπάλα κατέληξε στο οριζόντιο δοκάρι ) . Για τους νικητές ευστόχησαν με την ακόλουθη σειρά : Μάρκου , Σταύρου , Μονάντερος, Αναστασίου, Λούτσος Κ. , Λιόγκας ,Καρνάς , Σαρρηγεωργίου. Ο Λαίλαπας στον μεγάλο Τελικό όπου εκεί περιμένει τον νικητή του ζευγαριού Ίκαρος – Πυθαγόρας Συνθέσεις :
 Λαίλαπας ( Τζερέτας ): Κόττορας , Βαρελάς , Σπάος , Μονάντερος , Ελευθερόγλου , Καρνάς , Σταύρου , Λιόγκας , Γιάνκο , Λούτσος Α , Μάρκου         ( Αλλαγές : Λούτσος Κ. , Σαρρηγεωργίου , Αναστασίου )
ΑΕ Βαθ. Πανσ/κού  ( Κουλούρης Σ.) : Χουσάς , Κότσιαρης , Τσούκας , Χατζηπαναγίωτης , Σεβαστάκης , Κουρλετάκης , Θύμιος , Παλάσκας, Σιαφίλιος, Μπαλατσιός , Κοκκινάκης. (Αλλαγές :  Κουλούρης , Σκεύης , Δρακόπουλος )