Πανελλήνιο πρωτάθλημα εφήβων: Νηρέας Καρδαμύλλων – Παλλεσβιακός: 51-64

Πανελλήνιο πρωτάθλημα εφήβων προκριματικοί αγώνες Γ΄ όμιλος
Νηρέας Καρδαμύλλων – ΕΚΠΓΣ Παλλεσβιακός 51-64

Τα δεκάλεπτα 15-14 , 24-32, 42-45, 51-64.

To πρώτο από τα τρία παιχνίδια της τελικής φάσης των εφήβων διεξήχθη το απόγευμα της Πέμπτης στο κλειστό γυμναστήριο Βαθέως. Αντίπαλες ομάδες ο Παλλεσβιακός Μυτιλήνης και ο Νηρέας Χίου . To παιχνίδι ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς και τις δυο ομάδες να προσφέρουν θέαμα στον δυστυχώς λιγοστό κόσμο, για τα δεδομένα του αγώνα. Ο Νηρέας μπήκε πιο δυνατά και αποφασιστικά στον αγωνιστικό χώρο. Κατάφερε να πάρει ένα μικρό προβάδισμα 5 πόντων όπου το διατήρησε μέχρι τα μισά του πρώτου δεκαλέπτου. Εκεί ο μουδιασμένος  Παλλεσβιακός '' ξύπνησε '' και άρχισε την αντεπίθεση με κύριο εκφραστή τον Ζειμπέκη. Έτσι το πρώτο δεκάλεπτο τελείωσε 15-14 για την ομάδα της Χίου. Το δεύτερο δεκάλεπτο συνεχίστηκε στον ίδιο ρυθμό με τους Ζειμπέκη και Διολατζή να κυριαρχούν κάτω από τα καλάθια και να δίνουν στον Παλλεσβιακό  μια διαφορά 8 πόντων  στην ανάπαυλα του ημιχρόνου. Το τρίτο δεκάλεπτο ξεκίνησε όπως και το πρώτο. Ο Νηρέας άρχισε σιγά σιγά να παίζει καλύτερο μπάσκετ και να ροκανίζει την διαφορά όπου έφτασε λίγο πριν το τέλος του 3ου δεκαλέπτου στον πόντο. Το παιχνίδι άρχισε να γίνεται πιο κλειστό και οι δυο ομάδες παίζοντας ζώνη έκλεισαν το τρίτο δεκάλεπτο 42-45 με τον Παλλεσβιακό  να έχει χάσει την διαφορά ασφάλειας  των 8 πόντων  που είχε αποκτήσει. Εκεί που όλοι περιμέναμε το ματς να γίνει ντέρμπυ μέχρι το τέλος είχε διαφορετική άποψη ο Ελευθερίου ο οποίος με συνεχόμενα τρίποντα ( 6 στα 8 ) ''καθάρισε '' το παιχνίδι και έδωσε το ροζ φύλλο του αγώνα στον Παλλεσβιακό. 51-64  το τελικό σκορ και έτσι ο πρωινός αγώνας Αναγέννηση - Παλλεσβιακός ίσως και να κρίνει τον νικητή των  προκριματικών αγώνων . Επειδή όμως όλα παίζονται στο παρκέ αύριο ελπίζουμε σε ένα ακόμη πιο θεαματικό αγώνα και με περισσότερο κόσμο στις κερκίδες !